Při hubnutí volte mezi jogurty pečlivě

26. ledna 2009 v 0:50 | Nikita |  ♠ Hubnutí
Jogurty a tvaroh? Dejte pokoj, to je strava pro děti, brání se někteří lidé podobným potravinám. Dělají chybu, protože právě taková jídla jim mohou pomoci zhubnout a navíc jsou zdravá.
i výběru toho, jaké mléčné výrobky si dopřejete, byste se měli zaměřit na dvě hodnoty: na tuk a na cukr.

Cukr versus tuk
Dokladem mohou být následující příklady: jogurty s minimem tuku se zdají být pro shazování kil ideální, jenže se k nim pojí hned dvě ale. Někdy bývají zahušťovány škrobem, což je vlastně cukr. Nehledě na to, že jsou takové jogurty většinou chuťově slabší. Jindy bývají slazeny cukrem. Tučný smetanový jogurt je zase úplně bez cukru, jenže obsahuje kolem 10 % tuku.
Jinak však mezi nízkotučným a běžně tučným jogurtem není velký rozdíl ani v obsahu tuku, ani v přijaté energii. Malý jogurt Silueta má 200 kilojoulů, bílá Activia 300 kilojoulů, slazená Activia má ve 100 mililitrech 390 kilojoulů.
Obsažený cukr však způsobí, že po takovém jogurtu dostanete dříve hlad. Jogurty si vybírejte tak, aby měly nejvýše tři procenta tuku. Pro srovnání, v sýrech je tuku několik desítek procent, podobně v uzeninách... Takže i nízkotučné sýry by vám dodaly více tuku než běžné jogurty.
Pokud máte rádi sladké mléčné výrobky, udělejte si je sami tak, že do bílého jogurtu nebo tvarohu přidáte ovoce. Použít můžete i umělé sladidlo. Běžné slazené jogurty jsou většinou s příchutí a jejich energetická hodnota se pohybuje kolem 600 kilojoulů na 100 gramů. Pokud si dopřejete větší balení, můžete se u smetanového ovocného jogurtu dostat na 900 kilojoulů ve 150 gramech nebo dokonce na 1500 kilojoulů u čtvrtlitrového, to už je na odpolední svačinu skutečně moc.
Dejte si pozor na množství
Dobrou volbou jsou i některá zakysaná mléka, ale zase je dobré si uvědomit, že co vypadá nevinně ve 100 mililitrech, vypadá jinak, pokud takového nápoje vypijete půl litru. Jedno deci nápoje Revital od Olmy má asi 300 kilojoulů, avšak celá půllitrová láhev už 1550. Úspornější je v tomto ohledu kefírové mléko, to od Madety má kolem 900 kilojoulů na půl litru.
Na pozoru se také mějte před pudinky, protože ty mají v jednom balení běžně přes 1200 kilojoulů, aniž by tělu dodaly něco prospěšného.
Něco pro svaly
Mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin, z nichž si tělo buduje svaly, navíc vás zasytí. V tomto ohledu jsou dobrou volbou sýry typu Cottage nebo tvaroh, případně nízkotučný eidam či odlehčená verze sýrů typu Lučina.
U tvarohu záleží na tom, pro jaký se rozhodnete. Čtvrtkilovka toho odtučněného má 780 kilojoulů a většinou vám ho bude stačit méně. Tučný už má ve stejném množství 1930 kilojoulů. Se slazením tvarohu platí to samé jako u jogurtů, když už, oslaďte si ho sami. Sýrům se budeme věnovat v jednom z dalších dílů seriálu.

Nesázejte jen na nízkotučný jogurt

Iva Málková, sdružení Stop obezitě
Jogurtů je taková nabídka, že si jistě vyberete v kategorii do 3 % tuku takový, který vám bude chutnat. Rozdíl v množství tuku v jogurtech nízkotučných a smetanových není takový, jako je u tučných a nízkotučných sýrů či uzenin. U jogurtu s nápisem 0,1 % tuku zkontrolujte, zda v něm není příliš cukru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luna Luna | Web | 22. března 2010 v 17:12 | Reagovat

Zajímavý článek ;) Díky za něj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama